Apakšsadaļas

Konkurss "Gājēju un velosipēdistu tilts pāri Zundam"

Atjaunota informācija – metu konkurss "Gājēju un velosipēdistu tilts pāri Zundam" noslēdzies. Konkursā tika iesniegti 11 meti, kas apskatāmi Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un dizaina institūta 4. stāvā līdz maija sākumam. Devīžu atvēršana notika 2024. gada 8. aprīlī.

Žūrijas komentāri un plašāka informācija par projekta tālāko gaitu — Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta sagatavotajā ziņā.

REZULTĀTI

1. vieta — ABI DIVI. Autori: SIA „MARK ARHITEKTI” un SIA „Inženieru birojs „Kurbada tilti”.

 

2. vieta — ZZUUNNDDSS. Autori: SIA „MADE arhitekti” sadarbībā ar SIA „PROJEKTS 3” un Evu Abduļinu.

3. vieta — ZUT 001. Autori: „Levins Arhitekti”.

Veicināšanas balva — PROTOTILTS. Autori: "Alsins Architecture Latvija", Sergejs un Andrejs Kopili

Iepriekš ziņojām:

Izsludināts metu konkurss jauna gājēju un velobraucēju tilta un to savienojumu izveidei starp Durbes un Paula Valdena ielām, kas ir pirmais un viens no svarīgākajiem projektiem plānotā veloceliņa "Rīga–Babīte–Piņķi" izbūvei, mobilitātes veicināšanai un Zunda kanāla apkārtnes sakārtošanai. Metu iesniegšanas termiņš ir 2024. gada 21. februāris.

Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta Projektu vadības pārvaldes vadītājs Dagnis Samausks skaidro: "Metu konkurss tiek rīkots, lai iegūtu izstrādes idejas Zunda velosipēdistu un gājēju tilta būvniecībai. Šis tilts veidos nozīmīgu velosatiksmes savienojumu ar ērtiem pieslēgumiem pilsētas ielu un rekreācijas infrastruktūrai, savienojot Pārdaugavu ar Ķīpsalu, kā arī veidojot vietzīmi tuvāko apkaimju identitātes veidošanā."

Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma finansētajā projektā "Reģionālas un pilsētas nozīmes veloinfrastruktūras izveide Rīgā un Pierīgā virzienos Rīga–Babīte–Piņķi, Rīga–Ulbroka, Rīga–Ķekava" paredzēts izbūvēt jaunu veloceliņu, kas šķērsos Zunda kanālu, un tā izbūvei nepieciešams jauns gājēju un velobraucēju tilts pāri Zundam. Lai iegūtu teritorijai atbilstošu un estētisku tilta risinājumu pilsētvidē, izsludināts metu konkurss ideju iegūšanai. Tilts savienos Pārdaugavu ar Rīgas Tehniskās universitātes studentu pilsētiņu, un tā izbūve ir plānota līdz 2026. gada pavasarim. Nākotnē paredzēts veikt arī pārējās Zundam piegulošās teritorijas infrastruktūras atjaunošanu un labiekārtošanu.

Konkursa teritorija ietver Zunda kanālu, Zunda labā krasta daļu – Ķīpsalas pusē infrastruktūras saslēguma punkti paredzēti ar Paula Valdena ielu un Zunda krastmalu –, kas atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonas robežās, un Zunda kreisā krasta daļu – infrastruktūras saslēguma punkti paredzēti ar Durbes ielas Rotācijas apli un Nameja krastmalu, tajā skaitā ziemeļu virzienā. Konkursa sauszemes teritorija ir aptuveni 2000 kvadrātmetru platībā, ūdens teritorija – aptuveni 1000 kvadrātmetru platībā.

Izstrādājot metus gājēju un velosipēdistu tiltam, svarīgi plānot un iekļaut savienojumus ar blakus esošajām teritorijām, kā arī ņemt vērā nākotnē plānoto. Piemēram, nozīmīgas pārmaiņas gaidāmas gan Rīgas Tehniskās universitātes kompleksā Ķīpsalā, gan Daugavgrīvas ielas 31 teritorijā. Nozīmīgs kritērijs ir arī ūdenstransporta iespējas, tādēļ metu izstrādē tilta izbūve jāparedz ar tādiem risinājumiem, lai nākotnē pēc iespējas vairāk paplašinātu ūdenstransporta satiksmi kanālā.

Pretendentu iesniegtos metu piedāvājumus vērtēs konkursa žūrija, vērtējot darbus četrās kategorijās:

  • tilta integrācija pilsētvidē (gājēju un transporta plūsmu organizācija, iekļaušanās apkārtējās vides mērogā un vides pieejamība);
  • tilta un tā apkārtnes labiekārtojuma arhitektoniskā, ainaviskā un dizaina kvalitāte;
  • tilta konstruktīvie risinājumi, to racionalitāte, izbūves un apsaimniekošanas specifika;
  • piedāvāto risinājumu ilgtspēja, ilgmūžība un funkcionalitāte visos gadalaikos (materiāli, tehnoloģijas, apstādījumi).

Metu konkursa kopējais balvu fonds ir 23 000 eiro, un tas tiek finansēts no Rīgas valstpilsētas pašvaldības infrastruktūras fonda. Pirmās vietas ieguvējam jeb konkursa uzvarētājam pašvaldība piešķirs 9000 eiro, otrās vietas ieguvējam – 7000 eiro, trešās vietas ieguvējam – 5000 eiro, kā arī pasniegs vienu veicināšanas godalgu 2000 eiro apmērā. Pēc metu konkursa norises paredzēts sarunu procedūras rezultātā uzsākt būvprojekta izstrādi atbilstoši augstāko vietu ieguvušajam metam.

Žūrijas komisiju vadīs Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta direktora vietniece attīstības jautājumos (pienākumu izpildītāja) Inese Sirmā un projektu vadības pārvaldes vadītājs Dagnis Samausks. Žūrijas komisiju veido: Pilsētas arhitekta dienesta Pilsētas galvenā dizainere Evelīna Ozola; Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes Inženieru nodaļas galvenā ainavu arhitekte Inna Avdeviča; Ārtelpas un mobilitātes departamenta pārstāve, Veloinfrastruktūras nodaļas vadītāja Ieva Pastare; Mājokļu un vides departamenta pārstāvis, Vides pārvaldes Ūdens resursu un meliorācijas nodaļas vadītājs Jānis Švinskis; Latvijas Arhitektu savienības pārstāve, sertificēta arhitekte Dace Kalvāne; Latvijas ainavu arhitektu asociācijas pārstāve, ainavu arhitekte Laura Hrisanfova; Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes Arhitektūras projektēšanas katedras praktiskais docents Egons Bērziņš, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekāns un maģistra programmas direktors Dainis Rudolfs Šmits; Latvijas Būvinženieru savienības pārstāvis Elmārs Daniševskis.

Metu iesniegšanas termiņš – 2024. gada 21.februāris!

Vairāk informācijas par konkursu un tā nolikumu Elektronisko iepirkumu sistēmā.

Rezultāti

2024. gada 21. februārī noslēdzās Metu konkurss „Gājēju un velosipēdistu tilts pāri Zundam un tā integrācija pilsētvidē”, kurā ir saņemti 11 piedāvājumi.

Vairāk informācijas sekos!

Partneri