Apakšsadaļas

Konkurss jaunajiem arhitektiem par ēku ārsienu pārveidošanu Barselonā

Starp Barselonas — Pasaules arhitektūras galvaspilsētas 2026 — notikumiem ir ideju konkurss jaunajiem arhitektiem. Līdz 5. augustam tiek meklēti risinājumi, kā pārveidot desmit ugunsmūrus desmit Barselonas apkaimēs. Konkursu organizē Barselonas pašvaldība un Mīsa van der Roes fonds sadarbībā ar UNESCO un Starptautisko arhitektu savienību.

Plānots, ka desmit ārsienas, kas konkursā iegūs jaunu veidolu, būs paliekošas fasādes, ko Barselona pēc to atklāšanas 2026. gadā saglabās arī turpmāk. 2026. gadā Barselonā notiks virkne ar arhitektūru saistītu norišu, tostarp Starptautiskās arhitektu savienības pasaules kongress.
Barselonas pilsētas dome ar Pilsētvides ainavas un dzīves kvalitātes institūta starpniecību ir reģistrējusi aptuveni 6000 fasāžu, kas nav iecerētas kā ārējās fasādes, nošķir īpašumus, ir necilas un anonīmas, taču vienlaikus spēlē būtisku lomu pilsētvidē.
Pašlaik no visām pilsētā esošajām ārsienām 348 ir pastāvīgas un to platība pārsniedz 100 kvadrātmetrus. Šīs sienas neizzudīs, jo saskaņā ar pašreizējo plānojumu tās netiks aizklātas ar citām ēkām, turklāt tās ir vērstas pret publisko telpu.

Konkursam tika izvēlētas desmit fasādes, pa vienai katrā rajonā, pamatojoties uz teritoriālā izvietojumu un meklējot sienas ar vislielāko ietekmi uz ainavu. Iesniegtie projekti tiks vērtēti saskaņā ar kritērijiem, kas attiecas uz pilsētvides kvalitāti, dzīvošanas ērtībām, ilgtspēju un bioloģisko daudzveidību. Konkursa mērķis ir uzlabot gan šo ēku iemītnieku dzīves kvalitāti, gan pilsētainavu.

Projektu iesniegšanas termiņš ir 5. augusts. Starptautiska žūrija izvēlēsies uzvarētājus, kuri tiks paziņoti septembrī.

Konkursa nolikums un plašāka informācija šeit.

Partneri