LAS raidījumu sērija par Latvijas arhitektūru "Kultūras rondo" LR1

26.06.2024

25. jūnijā Latvijas radio 1 izskanēja pirmais no pieciem raidījumu sērijas "Latvijas ananasi: 30 gadi Latvijas arhitektūrā" raidījumiem, kurus iniciējusi Latvijas Arhitektu savienība.

Latvijas Arhitektūras savienības simtās jubilejas gadā un gatavojoties Latvijas Arhitektūras gada balvai (LAGB), katrā no pieciem raidījumiem tiek apskatīts viens objekts, kas ieguvis zelta ananasu — augstāko novērtējumu Latvijas arhitektūrā, caur šo piemēru runājot arī par citiem līdzīgiem risinājumiem un tendencēm. Pirmā raidījuma uzmanības centrā ir Sāls māja ("Brigita Bula arhitekti"), kas LAGB Grand Prix ieguva 2019. gadā, un atziņa, ka "jaunais skaistums ir sociālā atbildība".

Pirmo raidījumu var noklausīties un vairāk par tā tēmām uzzināt šeit.

Otrajā raidījumā — stāsts par Pārventas bibliotēku Ventspilī (arhitektūras birojs INDIA, Pēteris Bajārs un komanda), kas no  grāmatu glabātuves izvērsta par apkaimes kultūras un sociālo centru, bet pati ēka kļuvusi par apkaimes identitāti transformējošu vietzīmi.

Otro raidījumu var noklausīties un vairāk par tā tēmām uzzināt šeit.

Trešajā raidījumā, kas pie klausītājiem nonāca 9. jūlijā, raidījuma veidotāji viesojas Saldus mūzikas un mākslas skolā, kuras autori, arhitektu birojs "MADE arhitekti" (Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Evelīna Ozola, Uldis Sedlovs, Liena Amoliņa), augstāko novērtējumu Latvijas arhitektūrā saņēma 2012. gadā. Raidījuma līdzautors, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs atklāj, ka skolas ir godalgotāko ēku tips Latvijā, un gandrīz katru gadu ir kāda jauna skolas ēka, kas gūst žūrijas uzmanību.

Trešo raidījumu var noklausīties un vairāk par tā tēmām uzzināt šeit.

Gan profesionāļu vidū, gan sabiedrībā pastāv mīts, ka arhitektūras nozīmīgumu kultūras telpā nosaka tās uzstājīgā klātbūtne — grāmatu var nolikt plauktā un aizmirst, uz teātra izrādi var neaiziet, bet arhitektūra vienmēr ir acu priekšā. Taču tā gluži nav. Ir viegli neievērot un aizmirst to, kas nav ikdienas maršrutu fons, un plašākai publikai parasti neredzams paliek tas, kas slēpjas aiz fasādes: arhitektūras rašanās apstākļi jeb jautājumu daudzveidība, kas nosaka pabeigtas ēkas izskatu un dzīvestelpas atmosfēru.
LAGB tradicionāli iedala skatei pieteiktos objektus tipoloģiskās kategorijās, taču gadu gaitā sakrāto Latvijas labākās mūsdienu arhitektūras izlasi var skatīt arī kā valstī, sabiedrībā un profesijā nozīmīgu tēmu atspoguļojumu, un arī kā amata prasmju, estētisko un ētisko priekšstatu evolūciju.
Tāpēc, katrā no pieciem raidījumiem apskatot vienu konkrētu objektu, var runāt arī par citiem līdzīgiem risinājumiem, kas parādījušies LAGB redzeslokā. Piemēram, apciemojot Saldus Mūzikas un mākslas skolu, sarunā jāatsaucas uz citiem gadu gaitā godalgotajiem skolu projektiem, vai arī, kad runa ir "šķūņu arhitektūru" Pāvilostas Sāls mājā vai Rūmenes muižas kūtī, tās liekamas kontekstā ar privāto būvju tendencēm Latvijas laukos.

Latvijas Arhitektu savienības simtgades projekta vadītāja un raidījuma idejas autore: Dr. arch. Linda Leitāne, raidījuma līdzautors: Vents Vīnbergs, producē Latvijas Radio 1. Projektu īsteno Latvijas Arhitektu savienība, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Partneri