LAS valdes priekšsēdētājas Lindas Leitānes uzruna konferences RIXARCH 2024 dalībniekiem

12.04.2024

12. – 13. aprīlī norisinās Starptautiskā Arhitektūras un dizaina konference RIXARCH 2024. Publicējam Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētājas uzrunu konferences dalībniekiem.

Dāmas un kungi,

esmu pagodināta šodien atrasties jūsu priekšā, lai kopā svinētu arhitektūras izcilību. Jau gadsimtu Latvijas Arhitektūras savienības biedri ir veidojuši mūsu apbūvēto vidi, veicinot inovācijas un apliecinot savu noturību, radošumu un kaislību pret arhitektūru.

Domājot par šo ceļojumu, ir būtiski atzīt mūsu vēstures aklās zonas. Latvijas arhitektu pieredze Otrā pasaules kara laikā un došanās trimdā, kas šiem notikumiem sekoja, ir viena no tām. Neraugoties uz pārbaudījumiem, ar kuriem viņi saskārās, šie arhitekti saglabāja aizrautību un uzticību savam amatam, loloja dziļu mīlestību pret dzimteni, gluži kā dārgumus glabājot sev tik nozīmīgās atmiņas par Latviju. Tomēr viņu stāsti dažkārt ir palikuši ārpus mūsu kolektīvās atmiņas.

1980. gadu beigās, kad Austrumeiropā svilpoja pārmaiņu vēji, šie arhitekti, piemēram, Gunārs Birkerts, Andris Roze un Astra Zariņa, atgriezās savā bērnības zemā. Viņu atgriešanās bija ne vien fiziska, bet arī garīga, poētiska un emocionāla, atjaunojot saikni ar savām saknēm un bagātinot Latviju ar savu unikālo skatījumu un pieredzi no tālienes.

Šodien mēs svinam arī sadarbošanās garu, kas raksturo mūsu arhitektu kopienu. Latvijas Arhitektu savienibai rīkojot kopīgus pasākumus ar RISEBA Arhitektūras fakultāti un daudzām citām organizācijām, mēs veicinām dialogu, dalāmies zināšanās un veidojam sadarbības, kas sniedzas pāri robežām.

Patlaban apskatāmā izstāde, kas veltīta arhitektei Astrai Zariņai un viņas cienījamajiem studentiem, tostarp Stīvenam Holam, ir labs sadarbības piemērs. Viņu revolucionārais ieguldījums arhitektūrā kalpo ne tikai kā iedvesmas avots, bet arī ir paplašinājis radošuma un inovāciju robežas, atstājot iespaidu uz mūsu profesiju.

Izsaku visdziļāko pateicību konferences organizatoriem par viņu rūpīgo un mērķtiecīgo darbu, lai mēs varētu šodien šeit tikties. Paldies arī dalībniekiem, kuri pievienojušies no tuvienes un tālienes. Jūsu klātbūtne bagātina diskusijas un apliecina apņemšanos attīstīt arhitektūras mākslu un zinātni Latvijā un ārpus tās.

Raugoties nākotnē, smelsimies spēku no pagātnes, godinot to, kas bija pirms mums. Izgaismosim šīs aklās vietas, atzīsim tās un mācīsimies no tām. Kopā mēs varam turpināt veidot vidi, kas atspoguļo mūsu vērtības, centienus un kolektīvos sapņus nākamajām paaudzēm.

Paldies!

Partneri