Norisinājās Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongresa pirmā sesija

23.02.2024

Atzīmējot Latvijā vienīgās profesionālās arhitektu organizācijas simtgadi 2024. gadā, 23. februārī norisinājās Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongresa pirmā sesija, kas aizritēja virtuālajā vidē. Sesijas laikā tika pieņemta statūtu jaunā redakcija un ievēlēta padome un ētikas komisija.

Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongress norit divās sesijās. Pirmā sesija notika 23. februārī attālināti zoom platformā, un tās laikā tika pieņemta statūtu jaunā redakcija, lai veicinātu LAS atvērtību, modernizāciju, rīcībspēju un sakārtotu statūtus atbilstoši šodienas tiesību aktiem. Tika ievēlēta padome un ētikas komisija, kā arī ar darbības ziņojumiem uzstājās LAS prezidents Juris Poga, valdes priekšsēdētāja Linda Leitāne, revīzijas komisijas pārstāve Dace Putniņa, ētikas komisijas pārstāve llva Valdmane, LAS Sertificēšanas centra vadītāja Arona Tomariņa, Latvijas Arhitektu biroju asociācijas valdes locekle Anda Kursiša un Latvijas Arhitektu slēpotāju kluba pārstāvis Artūrs Lapiņš.

Juris Poga, LAS prezidents, kongresa laikā izcēla LAS darbības būtiskākos notikumus pēdējos gados: Baltijas Arhitektu Savienība (BAUA) UIA Pasaules Arhitektu kongresā Kopenhāgenā, Dānijā, 2023. gada 6. jūlijā paziņoja par savu izstāšanos no UIA, 23.-24. novembrī Latvijas Arhitektu savienība kopā ar vairāk kā 100 delegātiem no visas Eiropas piedalījās Eiropas Arhitektu padomes (ACE) ģenerālajā asamblejā Briselē, kur Latviju pārstāvēja LAS valdes locekle, arhitekte Anda Kursiša un tika ievēlēta ACE valdē no 2024.-2025. gadam. J. Poga izcēla to, ka, uzsākot nākamo LAS simtgadi, biedrības darbības akcents būs vērsts uz arhitektūras izglītību un Arhitektūras likumprojekta virzību un pieņemšanu.

Uz turpmākajiem trīs gadiem ar pietiekamu balsu skaitu ir ievēlēta padome šādā sastāvā – Juris Poga, Liene Adumāne-Vāvere, Gvido Princis, Brigita Bula, Gunta Grikmane, Oskars Vāvere, Gatis Didrihsons, Raimonds Saulītis, Vilnis Šlars, Daiga Dzedone, Viktors Valgums, Ilma Valdmane, Andris Kronbergs, Edgars Bērziņš, Juris Mitenbergs, Zanda Treimane, Dace Kalvāne, Artūrs Lapiņš, Sergejs Ņikiforovs, un kā jaunie biedri padomes sastāvā – Rudolfs Dainis Šmits, Darja Ostapceva, Artis Zvirgzdiņš, Kārlis Lauders un Gints Sūna.

Uz turpmākajiem trīs gadiem ar pietiekamu balsu skaitu ir ievēlēta ētikas komisija šādā sastāvā – Armands Bisenieks, Dainis Bērziņš, Linda Krūmiņa, Daiga Dzedone, Ilma Valdmane, Ingrīda Priedīte un Visvaldis Sarma kā jaunais biedrs komisijas sastāvā.

Kongresa otrā sesija – svinīgā daļa – norisināsies 16. martā plkst. 12.00 klātienē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un tās laikā ar uzrunām uzstāsies viesi – Kultūras Ministrijas, Baltijas valstu arhitektu savienību pārstāvji un citi dalībnieki. Norises laikā tiks paziņots ievēlētais LAS prezidents un atzīmēta biedrības simtgade, lai veidotu ceļu uz laikmetīgākiem, atvērtākiem, atbildīgākiem un ilgtspējīgākiem nākamajiem gadiem.

Vairāk informācijas par LAS statūtu jauno redakciju un darbības ziņojumiem:

LAS statūti – jaunā redakcija;

LAS prezidenta Jura Pogas ziņojums;
Valdes priekšsēdētājas Lindas Leitānes ziņojums;
Ētikas komisijas pārstāves llvas Valdmanes ziņojums;
Sertificēšanas centra ziņojums;
Latvijas Arhitektu biroju asociācijas valdes loeckles Anda Kursišas ziņojums.
 

Atzīmējot Latvijas Arhitektu savienības 100 gadu jubileju, norisināsies dažādi Latvijas Arhitektu
savienībai veltīti pasākumi:

  • Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā 7. martā tiks atklāta izstāde “Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts", kurā līdz maijam būs iespēja aplūkot biedrības bibliotēkas krājuma dāvinājumu. Izstādes darbības laikā notiks ikmēneša lekciju sērija. Pirmo lekciju 7. martā plkst. 16.00 lasīs izstādes kurators, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docents Mārtiņš Mintaurs.
  • Līdz 31. martam pie Arhitektu nama Torņa ielā 11, izmantojot vēl iepriekš nepublicētus Latvijas Arhitektu savienības arhīva materiālus un vēsturisko periodiku, izveidota brīvdabas izstāde "Latvijas Arhitektu savienībai 100", kas pievēršas svarīgākajiem ar biedrību saistītajiem cilvēkiem, notikumiem un arhitektūras objektiem.
  • Izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa”, kas būs aplūkojama no 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tiek eksponēta ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu un sadarbībā ar Ņujorkā bāzēto nodibinājumu “ ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation” eksponēt izstādi arī Rīgā. Izstādes atklāšanas programmā ar publisku lekcijas lasījumu uzstāsies pazīstamākais Zariņas students – atzītais amerikāņu arhitekts Stīvens Hols (Steven Holl). Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā “Civita Institūta” vadītāji.
  • Izstāde “Birkerts – Itālijas gadi”, kas būs aplūkojama no marta vidus Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, būs veltīta Latvijas izcelsmes pasaulē atzītajam arhitektam Gunāram Birkertam, kurš, būdams pazīstams ar Astru Zariņu, 1969. gadā iegādājās māju Itālijas pilsētā Civita di Bagnoregio. Turpmākajos darba gados atzinis šīs pilsētas fundamentālo ietekmi uz viņa projektiem. Izstādes kurators Dr.arch.h.c. Jānis Dripe.

Kongresu rīko Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti, būvmateriālu un būvniecības sistēmu ražotāju "Knauf" un tērauda būvniecības izstrādājumu uzņēmumu “Ruukki Products AS Latvijas filiāli”.

Partneri